Jak przygotowania do matury 2011?

Temat przeniesiony do archwium.
31-50 z 50
| następna
też mam 7.05. ale na 8 ;/
A wiesz może w jakiej sali będzie się odbywać ustny hiszpański ?
cześć wam, ja też podchodzę do ustnej rozszerzonej teraz 9-go w poniedziałek w gdyni. Także jak ktoś ma później to wrzucę tutaj kilka tematów jakie się pojawiły. Trochę się boję bo z gramatyki jestem dobry ale w mówieniu tak sobie. Macie jakieś pomysły jak się przygotowywać? dobrze jest w sumie przerobic sobie słowa tematycznie, ale jak dostenę temat np. o klonowaniu to nie będę wiedział co powiedzieć. Tzn nie tak od razu na poczekaniu...
Macie jakieś pomysły jak się można przygotować?
Albo znacie jakieś fajne wyrażenia które ubarwią każdą wypowiedź? np. jakieś przerywniki w zdaniu, jak zaczynać zdania itp? zaraz poszukam bo mam niektóre tematy z zeszłych lat to tutaj wrzucę. Czekam na wasze podpowiedzi !! saludos
Oto niektóre tematy na ustną rozszerzoną jakie pojawiły się rok czy dwa lata temu:
- Operacje plastyczne
- Wypoczynek aktywny czy nie aktywny
- Adicto de compras
- Korzyści z klonowania
ja mam jutro więc napiszę co miałam i co się trafiło innym, jeśli wyjdę z tej potyczki cało, bo mam złe przeczucia.. ;/ zestawy podobno się powtarzają więc a nóż ktoś trafi to samo..
no to powodzenia!! a przygotowywałaś się jakoś czy tak na żywioł idziesz?
Mogłabyś mi powiedzieć jak wygląda w ogóle ustna rozszerzona? ja kilka lat temu zdawałem ale angielską podstawową. Nie wiem właściwie ile trwa rozszerzona i z czego się przygotować. Czy będzie opisywanie obrazków też? czy tylko wypowiedź na dany temat? ayudame :)
planowałam przygotowania, a wyszło, że idę na większy żywioł niż przypuszczałam ;) co ma być to będzie, zobaczymy.

Ustna sama w sobie trwa 15 minut + masz 15 minut na przygotowanie jak już wylosujesz zestaw, czyli w sumie pól godziny.. w pierwszym zadaniu zawsze są jakieś obrazki, diagramy, wykresy, cytaty itp. Na początek trzeba określić główną myśl materiału.. Tutaj podobno warto opisać właśnie każdy element osobno, później powiedzieć o różnicach między nimi itp, itd. Później w zależności od tego co powiedziałeś pytają... No i drugie zadanie to pewnie wiesz, wypowiedź na jakiś temat, jak już powiesz co chciałeś powiedzieć to znowu pytania od komisji ;) Spójrz sobie na biuletyn, tam jest wszystko opisane + przykładowe arkusze: http://www.cke.edu.pl/images/stories/EFS_1/hiszp.pdf

A tak poza tematem, ile lat temu zdawałeś maturę?
4 lata temu zdawałem :) teraz podszkoliłem hiszpański na filologii hiszpańskiej (idę od podstaw) i potrzebna mi matura ale chcę się dostać na fil. włoską jeszcze. Ustna z j. obcego, wymagana jest rozszerzona, a ja mam podstawową ustną z angielskiego.
ps. dzięki za pomoc :)
edytowany przez Kelix: 06 maj 2011
skąd uczycie się słownictwa na rozszerzenie? Longman ma fajne zestawienie tematyczne słów, ale z angielskiego. Widzieliście coś takiego z hiszpana? :) ułatwiłoby to z pewnością naukę
aha, i jak poszło wam na rozszerzeniu ustnym ? :)
mi dobrze poszło 85%. Ogólnie robiłem błędy ale ważniejsze było że cały czas gadałem. Jak masz 3 minuty mówić to lepiej nie kończyć wcześniej. Miałem obrazki do opisania z miejscami w które można pojechać w podróż i trzeba było powiedzieć o turystyce a ten temat na wypowiedz to miałem o sportowcach, czy mają duży wpływ na młodzież. Ja się uczyłem z repetytorium hiszpańskiego 2. Są tam różne tekściki, można się nauczyć dużo zwrotów. Oprócz tego powtórzyłem sobie fiszki 2 które wcześniej już przerobiłem
witajcie :)
dostałam od znajomego link do strony, z tegorocznymi zestawami ustnych matur podstawowych. Angielski się zgadza, zastanawiam się tylko, czy to dotyczy wszystkich języków. Czy ktoś z Was zdawał już może podstawę i może sprawdzić, czy pokrywa się to z informacjami na tej stronie? http://osiedleskorosze.pl/matura Z góry dziękuję :)
edytowany przez iksigrek: 12 maj 2011
Mam jeszcze jedno pytanie (do matury przygotowuję się sama, nie mam więc kogo spytać) - czy wiecie może jakimi zwrotami można zabłysnąć na maturze rozszerzonej? Chodzi mi o "hiszpański odpowiednik" inwersji stylistycznej czy mieszanego warunku na angielskim - użycie takiej struktury automatycznie podnosi poziom pracy. Będę bardzo wdzięczna za pomoc :)
Ja mam ustny rozszerzony jutro w Bydgoszczy ;) Ktoś więcej zdawał już rozszerzenie i podzieli się tematami? ;>
Materiał symulujący o rodzinach jedno- i wielodzietnych, rola rodziny, zalety bycia jedynakiem itp. Temat prezentacji - sklepy zamykane są w dni świąteczne, czy powinny być zamykane także w niedziele? Drugi temat był coś o aspekcie fizycznym w miłości, jakoś tak. :)
do iksigrek: w hiszpańskim też są mieszane warunki, na podobnej zasadzie co w angielskim.
20 mam dwa pisemne :PP najpierw podstawa a potem rozszerzenie. Przygotowania wiadomo jak to przygotowania :D przez cały rok szły a teraz tylko pisanie rozprawek , opowiadań ostatnich i ćwiczenia gramatyczne :D Ja mam ustną we Wrocławiu :( ale ale całe szczęście ,że pisemny u siebie w szkole
Bella-Durmiente, dziękuję! :)
Witam
I jak macie stresik przed jutrem
Zdaje moze ktos ustną 24 w Dąbrowie górniczej, w sumie ciekawe czemu mnie nie posłali do Chorzowa bo jestem z Zabrza a to dużo bliżej
powodzenia
Cytat: iksigrek
witajcie :)
dostałam od znajomego link do strony, z tegorocznymi zestawami ustnych matur podstawowych. Angielski się zgadza, zastanawiam się tylko, czy to dotyczy wszystkich języków. Czy ktoś z Was zdawał już może podstawę i może sprawdzić, czy pokrywa się to z informacjami na tej stronie? http://osiedleskorosze.pl/matura Z góry dziękuję :)

na tej stronie sa tylko zestawy z angielskiego. Czy sa gdzies zestawy z podstawy z hiszp z tego roku? Bo nigdzie nie moge znalezc..
Temat przeniesiony do archwium.
31-50 z 50
| następna

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa