Proszę o sprawdzenie ćwiczeń :)

Temat przeniesiony do archwium.
Proszę o sprawdzenie ćwiczeń, ponieważ dopiero się uczę hiszpańskiego i nie wiem, czy zrobiłam wszystko dobrze. Z góry dziękuję :)

1) Przetłumacz na j. hiszp. :
Warszawa jest stolicą Polski. Polska jest w Europie wschodniej. Mieszkańcy Polski mówią językiem polskim. Madryt jest stolicą Hiszpanii. Hiszpania jest na Półwyspie Iberyjskim. Mieszkańcy Hiszpanii mówią językiem hiszpańskim, czyli kastylijskim.

Varsovia es la capitol de Polonia. Polonia está en la Europa oriental. Los habitantes de Polonia hablan la lengua polaca. Madrid es la capitol de España. España está en la Península Ibérica. Los habitantes de España hablan la lengua español, pues castellano.

2) Przetłumaczyć na j. hiszp.:

Teresa porządkuje pokój, a potem pisze list do Piotra, bo od wczoraj telefon nie działa. Teresa nie rozumie, dlaczego Piotr nie pisze. Piotr nie rozumie, co się dzieje z telefonem. My nie rozumiemy, dlaczego oni nie naprawiają telefonu. Gdzie są książki? Książki są na stole. A ubrania? Ubrania są w szafie. Dlaczego bluzka Teresy znajduje się na łóżku? Bo Teresa idzie tańczyć. Dlaczego telefon jest pod stołem? Bo nie działa.

Teresa ordena la habitación y después escribe una carta a Pedro, ponque desde ayer el teléfono no funciona. Teresa no comprende, porque Pedro no escribe. Pedro no comprende, que pasa con el teléfono. ¿Dónde están los libros? Los libros están sobre la mesa. ¿Y los vestidas? Los vestidas están en el armario. ¿Por qué la blusa de Teresa están sobre la cama? Porque Teresa va a bailar. ¿Por qué el teléfono está debajo de la mesa? Porque no funciona.

3) Wstawić odpowiedni dla danego przypadku przyimek:

El teléfono DE Teresa (Teresy) no funciona. Teresa escribe una carta A Pedro (do Piotra). Mamá no está EN (w)casa. Pedro pregunta A (Teresę) Teresa dónde está mamá. Teresa ca a bailar CON (z) una flor SOBRE (na) la blusa. Teresa va a bailaR CON (z) Pedro. Los vestidos están EN (w) el armario. El armario está en (w) la habitación. El teléfono está SOBRE (na) la mesa.


Jeszcze raz z góry dziękuję za pomoc ! :)

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie