wymowa "ll"

Temat przeniesiony do archwium.
Witam. Hiszpańskim zajałem się kilka (???) dni temu, a juz mam problem (i żeby wszystkie były takie). Chodzi mi o wymowę "ll". Z opisu wynika, że wymawiamy to jak [dzie], ale bardziej miekko. W kilku kursach komputerowych spotkałem juz wymowę [je] i [lie]. Nie ukrywam, że miesza mi to w głowie. A może mam coś ze słuchem?
Dla poczatkujących polecam (nie reklamuję, słowo!) programik super-memo, (na Allegro w opisie jest "300 słów na godzine" - ale nie podzielam tego optymizmu) Groszowy wydatek. Mozna tworzyć własne zestawy, co znakomicie wspomaga naukę słówek prowadzoną na tej (znakomitej skadinąd stronce). Aha, fiszki też sa niezłe (mozna się uczyć słówek nawet na spacerze z psem). O DELE pomyślę za kilka miesięcy. Pozdrawiam.
Obie wymowy sa poprawne.
Ufff... ulżyło mi. ¡Muchas gracias!
Wszystko zależy od regionu świata. Ja wymawiam "ll" jako coś na pograniczu "lj" i "dzi", tak jak to jest w Argentynie...
Tak się spodziewałem, jednak myślę o "europejskim" hiszpańskim. Niemniej dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Do Robala!!!
Najlepiej stosuj "yeismo" czyli "ll " jak "y" a jak to wymówić to zerknij tu:
http://www.uiowa.edu/~acadtech/phonetics/about.html#
z Robalem trafiłes w samo sedno, he he he... Stronka rzeczywiscie jest bardzo dobra. Morze wrzuć ja do linków tutaj, przyda sie innym, a Tobie przyznawane jest przecież prawo "pierwowrzutu" ;-D Pozdrawiam.
Temat przeniesiony do archwium.