Slub w Hiszpanii-zmiana nazwiska

Temat przeniesiony do archwium.
Czesc,
Biore niedlugo slub cywilny w Hiszpanii z Hiszpanem (slub koscielny mielismy miesiac temu w Polsce).
Wszystko juz jest przygotowane ale nadal nie wiem co mam zrobic z nazwiskiem. Tzn.chcialabym zmienic nazwisko na 2-u czlonowe (moje i pierwsze meza) i wiem ze w Hiszpanii jest to niemozliwe, natomiast w Polsce przy tzw. umiejscowianiu hiszpanskiego aktu malzenstwa w polskim USC mozna przybrac nazwisko 2-czlonowe.

Tylko ze przeciez pozniej moge miec problemy prawne bo w polskim dowodzie bede miala 2 nazwiska a w hiszpankim NIE jedno........

Czy ktos wie jak to mozna zalatwic zebym i w Hiszpanii miala nazwisko 2-czlonowe??

Dodam ze jeszcze nie wiem gdzie bedziemy mieszkac.

Dzieki
czesc
ja bralam slub i w Polsce i w Hiszpanii. W hiszpanii nie ma mozliwosci abys miala nazwisko meza (chociaz znam dziewczyne co mowila ze ona ma , albo sie tylko tak poslugiwala nie prawnie albo mnie po prostu oklamala).W hiszpanii masz swoje polskie nazwisko , mimo ze jestes zona hiszpana.
witam
Jezeli chcesz pzyjac nazwisko po mezu po slubie to troche zamieszania jest
Wyszlam za maz za Hiszpana i przyjelam jego nazwisko ale mozliwe jest to tylko w Polsce.
Wlasie zalatwilam wszYstkie dokuMenty i wszystko mam wyprostowane tzn.przede wszystkim musisz zglosic do urzedu staNu cywilnego (gdzie mieszalas w polsce)ze zawarlas zwiazek malzenski (cywily) tutaj i dolaczyc podanie wraz z wyrazeniem zgody przez meza ze mozesz przyjac jego nazwisko!to wszystko zalatwiala moja mama w Polsce beze mnie(oczywiscie to zalezy od uprzejmosci urzednikow).
No i pozniej jest tylko wymiana dowodu i paszportu ze zmiana nazwiska!jest to nie uniknione przy zmianie nazwiska i zwarciu zwiaku malzenskiego w polsce(z doswiadczenia wiem lepiej miec porzadek w papieraach i tutaj i tam)
A odnosnie dzieci to dziecko przyjmuje pierwsze nazwisko po ojcu i drugie po matce PANIENSKIE(bez wzgledu czy nosisz nazwisko po matce,ojcu czy mezu)

Mysle ze pomoglam w rozwianiu watpliwosci
pozdrawiam
czesc,

ale w takim razie co teraz zrobisz w Hiszpanii z NIE? Tez zmienisz w nim nazwisko i czy jest to mozliwe??

Dzieki i pozdrawiam
witam
niestety tak!ale to jest rowniez obowiazkowe przy kazdej zmianie adresu zameldowania!fakt faktem nie trwa to juz tak dlugo ale od poczatku skladasz te same papiery uiszczasz ta sama kwote w banku i odbior!tym razem czekalam niespelna 3 tygydnie!
p.s. tylo pamietaj zeby przy skladaniu papierow zaznaczyc, ze to tylko zmiana nazwiska(podono to dla nich istotne)

i musisz tez wziasc pod uwage, ze ze zmiana nazwiska nie tylo zmieniasz paszport,dowod i NIE.To cala lawina biurokracji(seguridad, tarjeta seguridad, cuenta bancaria itp.)A to wszysto jest tu czasochlonne!
Proponuje to dobrze przemyslec

pozdrowienia
Czesc, dzieki za odpowiedz.
Rzeczywiscie troche to bedzie skomplikowane i zastanowie sie jeszcze czy to zmieniac, ale zastanawia mnie jedna rzecz: skoro biore slub w Hiszpanii w ich juzgado i tam widnieje moje nazwisko ktorego nie moge zmienic,a pozniej pokaze zmienione nazwisko w paszporcie itp. i powiem ze chce je zmienic to nie bedzie zadnego problemu pow wzgledem prawnym?? Chyba pojde z tym do jakiegos prawnika :)

Pozdrawiam
Ech, zamiłowanie do tradycji. Ja tam sie cieszę, że zostawię sobie swoje nazwisko, przyzwyczaiłam się do niego przez dwadzieścia kilka lat. I nie uważam tego za brak szacunku do przyszłego męża, skoro w Hiszpanii takie jest prawo to nie chce mi się kombinować i go omijać. Życie jest zbyt krótkie, żeby spędzić je na bieganiu po prawnikach i urzędach ;)
No chyba że to snobizm na posiadanie hiszpańskiego nazwiska :D
kazdy robi w zyciu to co uwaza za sluszne i mu sie podoba....
jezeli za snobizm uwazasz zmiane nazwiska na hiszpanskie to co dopiero pomyslec o malzenstwie z hiszpanem.....
pozdrawiam goraco
witam
problemu nie bedzie dlatego ze nadal masz obywatelstwo polskie i polski paszport i obowiazuje cie prawo polskie a nie kraju w ktorym zawierasz zwiazek malzenski. inna sprawa jest jezeli zrzekasz sie obywatelstwa polskiego i pzyjmujesz hiszpanskie.w tej kwestii mama zielonego pojecia
buziaki
A ja to akurat za Polaka będę wychodzić, tyle że w Hiszpanii. Z dwojga - moje nazwisko Hiszpanie są w stanie wymówić poprawnie :D:D:D
Z tego co wiem - przyjmując obywatelstwo hiszpańskie musisz zrzec się polskiego. Innymi słowy - dostając obywatelstwo Hiszpanii tracisz prawo do posługiwania się obywatelstwem polskim. Słuszna koncepcja, pamiętam sprawę polskiej studentki o podwójnym obywatelstwie, która ciągnęła od naszego rządu niezłe stypendium, studiując jako... obywatelka Węgier.
Racja. Pytanie brzmi: czy po roku małżeństwa z obywatelem Hiszpanii wystąpić o obywatelstwo i zrzec się polskiego, czy żyć sobie jako comunitario w obcym kraju. Ja tam bym wystąpił, czasem cięzko jest być cudzoziemcem...
No cóż, "zrzeczenie się" brzmi prawie jak "wyrzeczenie się" i przywołuje niesympatyczne skojarzenia... ale w końcu nie chodzi o to, żeby wyrzec się polskości...
z mojego doswiadczenia wiem ze zrzekajac sie polskiego i przyjmujac hiszpanskie obywatelstwo nic nie zyskujesz bo jako malzonek obywatela hiszpanskiego posiadasz doladnie te same prawa.ja pozostalam przy obywatelstwie polskim bo nigdy nic niewiadomo w zyciu co moze sie wydarzyc.
Tez mialam taki problem, ale udalo mi sie go rozwiazac. Ja zmienilam moje nazwisko na dwu czlonowe, jedno po mezu. OTO WAZNA INFORMACJA Z AMBASADY HISZPANII!: Nie jest prawda, ze Hiszpania nie akceptuje zmiany nazwiska przez cudzoziemców. W hiszpanskim akcie slubu rzeczywiscie nie ma rubryki przewidzianej na wpisanie nazwiska noszonego po zawarciu malzenstwa, gdyz takiej mozliwosci prawo hiszpanskie, w stosunku do obywateli hiszpanskich, nie przewiduje. Musialaby sie Pani zwrócic do Registro Civil Central z prosba o dokonanie stosownej adnotacji na marginesie aktu slubu (anotación marginal). Tymczasem proponujemy Pani przetlumaczenie polskiego odpisu aktu slubu u tlumacza przysieglego (jesli bedzie to tlumacz przysiegly zarejestrowany w Polsce, to konieczna bedzie legalizacja tlumaczenia w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych). W dokumencie tym jest adnotacja o zmianie nazwiska i nikt nie bedzie tego w Hiszpanii kwestionowal, tym bardziej, ze bedzie sie Pani poslugiwac polskim dowodem osobistym na nowe nazwisko, w którym to dokumencie figuruje tez nazwisko panienskie.

Z powazaniem,

Dzial Konsularny
Ambasada Hiszpanii w Warszawie

Witam, tez jestem zona Hiszpana. Odradzam ci zmiane nazwiska na hiszpanski z prostego powodu: beda cie brac za jego rodzine spokrewniona. Jesli przyjmiesz jego nazwisko jako drugie, beda myslec, ze jestes jego kuzynka, a na dodatek wyjdzie na to,ze twoja mama byla Hiszpanka. Jesli wiec planujesz mieszkac i zyc w Hiszpanii, osobiscie uwazam,ze powinnas pozostac przy swoim panienskim (ja tak zrobilam), bo taki jest tu zwyczaj, a jesli w Polsce to juz inna sprawa, pewnie wygodniej bedzie ci zmienic na nazwisko meza. Pozdrawiam.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie