Gramatyka języka hiszpańskiego

Spis treści

Gramatyka - Spis zagadnień

Spis wszystkich omówionych zagadnień gramatycznych w poręcznej i łatwej do przeszukania formie. Przejdź do spisu zagadnień »

Wymowa hiszpańska

Wymowa hiszpańska

Naszą przygodę z hiszpańskim zaczniemy od nauki alfabetu. Nie różni się on za bardzo od polskiego, większość literek jest ta sama czasem jedynie wymawiamy je inaczej. Należy jednak podkreślić, że już samo opanowanie przedstawionych poniżej reguł pozwala poprawnie czytać po hiszpańsku!

Czasownik

Czasownik

Czasownik w hiszpańskim to podstawa zdania. Czasownik może już sam stworzyć zdanie, najczęściej jednak czasownik występuje w związkach z innymi częściami mowy. W języku hiszpańskim, tak jak i w polskim, czasownik odmienia się przez osoby. Z tego powodu nie jest konieczne dawanie zaimka przed czasownikiem, bo już sama jego forma określa, o kim mówimy.

Części mowy

Części mowy

Rzeczownik, przymiotnik, przysłówki, zaimki, spójniki, liczebniki... każda z tych części mowy opisuje jak i kiedy dane słowo hiszpańskie jest używane..

Czasy hiszpańskie

Czasy hiszpańskie

Pierwszym czasem, którego się nauczymy, jest czas teraźnieszy Presente de Indicativo. Składa się on z czasownika odmienionego przez osoby. Wzór tej odmiany znajdziecie w temacie Czasownik, gdyż jest to jego podstawowa odmiana.

Strona bierna i konstrukcje czasu

Strona bierna i konstrukcje czasu

Nauczymy się dziś tworzyć zdania w stronie biernej, zwanej po hiszpańsku voz pasiva. Są to takie struktury, w których przedmiot czynności jest ważniejszy niż jej wykonawca. Spójrzmy więc jak tworzy się stronę bierną. Do jej budowy używamy jednego z dwóch czasowników być : ser lub estar oraz participio pasado.

Tryb rozkazujący i Subjuntivo

Tryb rozkazujący i Subjuntivo

Poznamy dziś bardzo przydatne zagadnie - tryb rozkazujący czyli Imperativo oraz Imperativo negativo czyli tryb rozkazujący przeczący. Służy on, oczywiście, do rozkazywania, zakazywania oraz odradzania

Tryb warunkowy i zdania warunkowe

Tryb warunkowy i zdania warunkowe

Zdania warunkowe to struktury, które opisują warunek i skutek jaki przyniesie spełnienie tego warunku. W hiszpańskim istnieją trzy podstawowe typy zdań warunkowych. Zaraz się z nimi zapoznamy.

Mowa zależna

Mowa zależna

Mowa zależna czyli po hiszpańsku estilo indirecto służy nam do parafrazowania czyichś słów wypowiedzianych w przeszłości. Podczas cytowania kogoś musimy wprowadzić różne zmiany. Dotyczą one czasów, zaimków, oznaczeń czasu i miejsca.

Słownictwo i wyrażenia

Słownictwo i wyrażenia

W każdym języku istnieją pewne normy tworzenia słów czyli słowotwórstwa. Gdy poznamy kilka zasad, będzie nam łatwiej i bardziej naturalnie uczyć się nowych, pięknych, hiszpańskich słówek. Do tego przedstawiamy ważne słówka hiszpańskie, które warto poznać na początku nauki hiszpańskiego.

Szyk zdania i interpunkcja

Szyk zdania i interpunkcja

Zajmiemy się teraz szykiem zdania hiszpańskiego. Najważnieszy w zdaniu jest czasownik. Może on dotyczyć jakieś osoby lub występować w formie nieosobowej. Następnie, jeśli chodzi o zaimki osobowe, w hiszpańskim, tak jak w polskim, nie są konieczne. Już sama forma czasownika określa osobę.

Komentarze (3)

mozna by bylo dodac do hiszpanskiego nauke słowek tak jak jest np w jezyku angielskim (szlifuj swoj angielski) ułatwiło by to nauke.

Dzięki za stronę, kiedyś się uczyłem z niej gramatyki angielskiego i właśnie zaczynam hiszpański, jesteście super. Pozdrawiam

Gdzie się podziały moje zestawy do nauki słówek? Jak się dostać do systemu nauki słówek z którym pracowałam przez lata? (ostatnio miałam przerwę, wracam, a tu nie ma nic....)

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.