Jak przygotowania do matury 2010 r.? :)

Temat przeniesiony do archwium.
31-60 z 421
Dziewczyny, może któraś z Was ma klucz do matur OKE ze stycznia 2009 ? : ) Bo znalazlam tylko arkusze i teraz nie mam jak sprawdzić. Byłabym wdzięczna gdyby ktoraś z Was miała i udostępniła :)
mira, aquí hay algunas respuestas:
http://www.perspektywy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1067&Itemid=548


pero no estoy segura si es esto lo que buscas :)
graaaacias !! uratowałaś mi życie :)
"a co do próbnych, to żebyście się Dziewczyny nie zdziwiły po powrocie
do szkoły ; )))"


co masz na myśli?:)
mam nadzieję, że jeśli już to zostane pozytywnie zaskoczona...

jak ja wyszukuję słówka? Żeby słówka miec tematycznie poukładane - otwieram repetytorium do angielskiego "Longman" - Bank Słów, i każde słówko tłumaczę na hiszpański. Możecie to nazwać "robotą głupiego", bo to dość pracochłonne, ale mnie pasuje i daje spore efekty.
tzn. powiem tak, nam przed przerwą świąteczną, w poniedziałek powiedzieli, że piszemy jakos po powrocie. dokładnych dat nie podam, bo z tego zamieszania nie pamiętam. ale bodajże w okresie pierwszych dwóch tygodni po powrocie to ma być ; ) do końca utrzymywali to w tajemnicy bo nie wiadomo było cały czas czy się uda. tak jak pisałyście - z powodu braku pieniędzy. no ale ponoć jakieś fundusze unijne wykorzystali czy coś. tak więc radziłabym się dowiedzieć po powrocie :)

Naavi, to chyba jedyny sposób na slownictwo, bo w ang repetytoriach wszystko jest w miarę ładnie pogrupowane więc chyba zakres tematyczny słów na hiszpańskim taki sam. musiałabym wypróbować Twój sposób : )
Naavi, z którego repetytorium konkretnie korzystasz??
a mam do Was dziewczyny takie pytanko..

To zadanie z matury rozszerzonej na "stosowanie struktur leksykalno-gramatycznych" czy jak tam.. to co to tak generalnie obejmuje? :D Wiem, że najczęściej jest za 2,5 pkt niby niewiele.. ale jednak. Czy wy znacie te wszystkie subjuntiva te tryby i to wszystko? bo ja nie.. tzn. jeszcze nie :D i nie mam pojędia jak się za to zabrać, Hiszpana w szkole nie mam :P za bardzo też nie mam książki która by dobrze objaśniała gramatykę.. a może nie wiem, że taką mam?

jak to jest z tym u Was :P

dajcie znać laski pozdrawiam :*
hmmm subjuntivo chyba przede wszystkim, do tego tryby warunkowe, czasy przeszłe, zaprzeszłe

a jakaś książka "Aprende espanol 1/2/3/4" - wytłumaczenia po hiszpańsku... po polsku jest w "Espanol de pe a pa"
właśnie, Aprende to nigdzie u mnie znaleźć nie mogę ;/ a slyszałam, że fajne.
ja już Wam powiem, że tyle tego mam, że nie wiem za co się zabrać czasem.. :/

najwięcej to arkusze ćwicze z poprzednich lat, tłumaczonka.. często jakieś wyrazy się powtarzają, a zresztą fajnie znać kolejne wyrażenia :)

Czytałam już gdzieś, że maturka nasza z hiszpana rozszerzonego 12 maja o 14.oo potwierdzacie? :P uuuy mało czasu zostało ;))
bardzo mało czasu. i ja szczerze mówiąc coraz częściej powątpiewam czy dobrze robie..
to jest repetytorium "Longman. Matura podstawowo z języka angielskiego" takie srebrne z pomarańczowymi literami... no ale to jest jedynie podstawa.

Jeszcze znalazłam coś takiego: http://www.angielski.edu.pl/slownik_tematyczny.html w tym słowniku niektóre słówka są aż nazbyt szczegółowe, no ale eliminuję.

A mam pytanie: czy w szkole masz hiszpański obowiązkowo? Uczą Was? Bo ja sama jedna zdaję hiszpański, więc u mnie raczej nie są zainteresowani, jedynie angielski i angielski.
ja jestem w takiej samej sytuacji, w szkole mam angielski i niemiecki. hiszpański też sama zdaje : ) wiec wiem co czujesz ; )

ja właśnie muszę się wziąć za słówka i gadanie bo pomimo, że wszystko rozumiem i wszystko napisze to mam niesamowitą blokade na mówienie własnie, chyba z tego powodu, że za bardzo nie gadałam nigdy. : ) dlatego tak się ustnej boję.
ja polecam księgarnię internetową nowela.pl - można znaleźc "Aprende", a ceny takie jak normalnie w księgarnii, albo i niższe, no i do tego spory wybór
ja też sama hiszpański zdaje. Co do tego jakie tematy i jakie rzeczy z gramatyki trzeba znać to wszystko jest w biuletynie na stronie oke. Dziewczyny nie łamcie się damy radę na pewno, szkoda tylko ze nie można sie spotkac i zrobic sobie konwersacji grupowo.
a skąd jesteście?

ja jestem z Zawiercia, 40 km od Katowic
ja z Poznania..
a co do grupowych konwersacji to nie najgorszy pomysł, a przecież mamy skype'a i inne takie wynalazki ; ))
hehe wy to macie pomysły. No ja z Torunia także bardziej w górę ;)

Bierzecie jakieś konwersacje? Bo ja stwierdziłam, że kasy marnowac nie będę i tak na zajęciach gadam, może nie na tematy typowo maturane, ale "gadam" ;P
ja zamierzam takie typowo konwersacje właśnie troche pod mature zacząć pod koniec lutego. zobaczymy czy wyjdzie ; )
a ja jak zaczynałam się uczyc od razu na początku 1 klasy szkoły średniej, to już wtedy wiedziałam, że to bedzie matura z hiszpańskiego, więc te konwersacje i arkusze to robię już od trzech lat
korzysta któraś z Was może z podręcznika "Suena"?
co do bardziej na północ to jestem z Wejherowa 26km od Gdyni :D Skype to dobry pomysł chociaż nie mam, ale ja zawsze gadam na windows live messenger. Macie może? można by pogadać.
ja mam windows live messenger, ale czasu to juz nie bardzo :D

aj... do tego problemy z angielskim... bo moja pani nie może pojąć, że ktoś - tak powiem - olał jej język i raczył wybrać cos innego, tak więc teraz mi umila życie...
co do angielskiego to mmam to samo, raz mojej powiedziałam, że po hiszpańsku to ma sens powiedzieć ten opis obrazka, ale po angielsku mi się nie chce. A ona ku mojemu zdziwieniu powiedziała mi to powiedz w 2 językach. Niezłe jaja patrzy na mnie cała klasa nikt nic nie rozumie a ja sobie gadam xD. Cały czas mnie ciśnie jak innych niestety. Tylko w święta mi odpuściła speaking co całą klase pytała heh, to się ucieszyłam niesamowicie.
a powiem Wam, że ja jestem na rozszerzonym ang, ale mało ludzi zdaje ten rozszerzony, więc mowię sobie dobr ajak już się uczę tego ang i itak będzie mnie męczyć to dobra zdam tą podstawę z ang i hiszpan rozszerzony :P no a babka jest spoko i jak wie, że umiem to mnie zostawia w spokoju i innych męczy ;)) a wy dziewczyny piszecie hiszpan podstawowy i rozszerzony tak?
ja pisze i podst i rozszerzenie:) angielski to dla mnie katusze w ogóle mi się nie podoba. Dobrze że jest sporo z hiszpańskim słowek podobnych to jakos sobie radzę;P
ja oczywiście podstawa i rozszerzenie z hiszpańskiego

agielskiego... przynajmniej w szkole nie trawiÄ™, nie wiem czemu - nauczycielka jest beznadziejna, i to chyba dlatego
angielski wydaje mi sie sztywny, zero jakiejs uczuciowości, wszystko musi być pod linijkę

no, ale stwierdziłam, ze po maturze, jak już będę mogła sobie odpuścic trochę hiszpański, to wezmę sie za angielski

marzy mi sie jeszcze włoski i francuski, przynajmniej komunikatywnie :) ogólnie lubie się uczyć języków
aa jeszcze mam pytanko: czy korzystacie może z tego jedynego repetytorium do matury podstawowej wydawnictwa nowela? dobre to?

właśnie zamówiłam, bo stwierdziłam, ze niby zdaje rozszerzenie, no ale podstawę też trzeba - więc mam zamiar coś pocwiczyc
Temat przeniesiony do archwium.
31-60 z 421

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia