Jak przygotowania do matury 2010 r.? :)

Temat przeniesiony do archwium.
91-120 z 421
Ja jestem już po maturze. Zrobiłem sobie rok przerwy. Zdawałem niemiecki rozszerzony, a hiszpańskiego ucze sie na własną ręke od kilku miesięcy i idzie mi dośc obiecująco. Właśnie poczytałem i o lingwistyce moge chyba tylko pomarzyć, bo trzeba dwa języki rozszerzone ): Pozostaje więc tylko jakaś filologia ): może iberyjska (:
ja nie mam niestety żadnej z tych książek, nawet z nich nie korzystałam więc nie pomogę. Ja jednyna ferii nie mam...doczekam się dopiero w 2 połowie lutego ehh. No ale jednak się kiedys doczekam:)
Mam tą granatową Intermedio.. w sumie lubię kupować książki gorzej z sumiennym zajmowaniem się książkami i poławianiem wiedzy. Powiem tak Dele Intermedio granatowa wydaje się trudna.. przynajmniej te teksty.. ale słówka z działów świetnie się przydadzą.. jest tu fachowe słownictwo.. tylko wiadome cena książki pozostawia wiele do życzenia.. dałam na allegro ok. 65 o ile dobrze pamiętam? :P ogólnie nie taka zła, ale trochę trudna według mnie
A i chciałam się Wam jeszcze pochwalić ;) Dowiedziałam się, że w moim mieście obędzie się jakaś konferencja czy wykład po hiszpańsku na temat architektów architektury itp. prowadzony przez Hiszpankę to mówię, a co pójdę sobie ;) Niestety facet tłumaczył i trochę to przeszkadzało jak się wcinał z polskim, ale to zrozumiałe nie wszyscy na sali rozumieli ten język. Pod koniec można było zadawać pytania. Wszyscy oczywiście zadawali je po polsku, po czym facet tłumaczył na hiszpański. Oczywiście pomyślałam sobie: to jest Twoja szansa, żeby pokazać, że coś umiesz. Pod koniec jak już się dorwałam do tego mikrofonu (oczywiście wcześniej wymyśliłam pytanie) no i zaczęłam mówić po hiszpańsku. Starałam się mówić szybko, żeby facet nie mógł mi się wciąć i tłumaczyć, ale wszyscy zrobili takieeeeee oczy, że szok ;d Facet powiedział.. "noo.. to przetłumacz teraz pytanie na polski, tak żeby wszyscy zrozumieli" ok przetłumaczyłam, a ta babka Hiszpanka powiedziała: Enhorabuena.. tam, że mi gratuluje tak dobrej znajomości języka :)" Ten facet przetłumaczył to na polski i cała urosłam!! :D hehe babka się rozgadała, bo zadałam pytanie bardziej prywatne (wiadome guzik wiem o architekturze :D) "Kiedy zaczęła interesować się tym tematem architektury i jak to się stało czy to był przypadek czy miała w tym jakiś konkretny cel."

Normalnie jestem z siebie nawet dumna, chociaż miałam małą tremę z tym mikrofonem w dłoni. Teraz już wiem, że na maturze będę się "troszkę" denerwować :D
to może lepiej wziąć B1.. kurczę, jestem w kropce.. ;/

nooo to gratulacje Kochana :D pewnie, jak była okazja to trzeba było skorzystać ! wogóle super sprawa, mogłaś trochę hiszpańskiego na żywo posluchać. dobrze zrobiłaś : ) ja bym sie nie odważyła, nie lubię się wychylać xD.
domingo159 - a może warto jeszcze rok przeczekać i spróbować na lingwistykę ; )
mam ten sam problem bo też wolalabym hiszpanski z niemieckim ale niestety moja znajomość niemieckiego nie jest najlepsza póki co wiec zostaje mi ang. : )
langustowanie ale miałaś fajnie...ja też tak chce:D
tak w ogóle to jestem Asia, a ten nick to z nudów od nazwiska hehe :P powiem tak: dziewczyny w Hiszpanii się jeszcze nagadamy ;))
ja miałam chrzest bojowy w... Hiszpanii

oj na początku było ciężko - ale po dwóch miesiącach to już bez problemów

:)
ja też byłam w hiszpanii po pierwszym roku nauki:D w sumie to nie miałam większych problemów z porozumiewaniem się, ale szczerze mówiąc to przez pierwszy rok z hakiem to codziennie 20 słówek nowych i powtórki starszych, więc troche się tego nałapało:D. Z nativami jest zdecydowanie ciekawie:)
Hmm.. Powiedzcie jak przygotowujecie sie pod względem struktur leksykalno-gramatycznych? Nie ukrywam, że mam z tym jakiś problem i nie wiem jak go zniwelować :(
hmmm... u mnie ciągle w ruchu Uso Avanzado i jakieś ćwiczenia z innych książek, poza tym w ferie planuję wymęczyć arkusze maturalne z rozszerzenia, bo jakoś do tej pory nie mialam na to czasu :)
a używa ktoś może Nuevo Ele Avanzado?

Bo zastanawiam się pomiędzy właśnie Ele Avanzado a Espanol en Marcha na tym samym poziomie. i nie wiem, które lepsze. Bo słyszałam, że Prisma nieciekawa, ale nie wiem, nie mam jak zweryfikować ;D

Jakby więc ktoś miał jakieś pojęcie to byłabym wdzięczna :*
używam, ale czy są jakieś wielkie różnice to nie wiem szczerze mówiąc...

generalnie to używam kilku książek, i uzupełniam, albo niektóre rzeczy omijam jak sa za łatwe, albo jak już wcześniej przerabiałam

z tego Nuevo ELE dość faje słuchanie, chociaz szczerze to sama nie wiem jak ten pozim ma się do matury rozszerzonej...
Naavi masz płytę do Ele Avanzado? Ja kupiłam przez neta i płyty nie było :(
ja mam właśnie ten sam problem :(.

kupiłam przez neta i tez bez płyty, dlatego szukam ale znaleźć nie mogę :(.
ja niestety nie posiadam, słuchanie zawsze robię na lekcjach...

ale jak to? nie było płyty?
No nie było. Zamówiłam z allegro, ale nie doczytałam, że płyty nie ma :( i patrze sobie na książkę, ale słuchać ani rusz! W necie szukałam nie ma..
słuchajcie laski.. jak piszemy tą rozprawkę i dajmy na to temat narkotyki - moda czy ucieczka prze problemami to mam się opowiedzieć za którąś ze stron? ile tych argumentów na tak i na nie podać? widziałam w przykładowym, że jakby napisane było, że osoba jest w rozprawce na tak i praktycznie nie pisze nic na nie o Unii Europejskiej to było.


Ogarniacie to? :D
hmmm pytałam się o to, moja babka powiedziała, ze można napisać tak jak na polskim - temat + teza (czy jesteś na nie czy na tak) + argumenty ok 3-4

i jak piszę w ten sposób to spokojnie mieszczę się w 250 słowach
bo jak chciałam jeszcze dodac na "na nie" i zmieścic się w 250 słowach to był problem - takie to wyszło nie bardzo, byle jak, bo żaden argument nie był opisany tylko tak szybko wspomniany

:)
Trochę jak test gimnazjalny po hiszpańsku ;P Dzięki za info ;))
aa ja mam za to problemu trochę z recenzją, ale jak napisze z 10 to pewnie szybko znikinie :)
A właśnie dziewczyny, macie jakieś fajne tematy na pisanie recenzji? :)
ja niestety nie,a szczerze mówiąc przydałyby sie jakieś. Dołączam się do prośby.
to więc ja piszę na podstawie tego (wszystkie formy wypowiedzi z rozszerzenia):

1. Coraz więcej kobiet decyduje sie na robienie zawodowej kariery, zrywajac ze stereotypem wzorowej matki i gospodyni domowej. Napisz rozprawkę na ten temat, przedstawiając pozytywne i negatywne aspekty tego zjawiska.

2. Napisz opowiadanie o spotkaniu z osobą, z która utraciłes kontakt 10 lat temu.

3. Opisz nauczyciela, którego podziwiasz za umiejetnoś rozbudzenia zainteresowań młodziezy oraz podejście do problemów młodych ludzi.

4. By jedynakiem, czy mie rodzeństwo? Napisz rozprawkę, podając argumenty za i przeciw.

5. Podczas podróży wakacyjnej miałeś okazję gości w niezwykłym lokalu gastronomicznym. Opisz go uwzględniając wystrój lokalu, oferte kulinarną i obsługę.

6. Napisz opowiadanie o problemach zdrowotnych twojego przyjaciela, w wyniku których poznał on ciekawą osobę.

7. Napisz rozprawkę na temat: "Mamy w domac coraz więcej urzadzeń elektrycznych ułatwiających lub uprzyjemniających nam życie". Przedstaw złe i dobre strony.

8. Napisz recęzję filmu, o którym mógłbyś powiedzie, że zmienił Twoje poglądy na życie.

9. Opisz postac literacką, z która mógłbys się zaprzyjaźni i uzasadnij swój wybór.

10. Zredaguj opis swojego wymarzonego miejsca zamieszkania.

11. Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoja opinie dotyczacą roli mediów we współczesnym świecie.

12.Napisz rozprawkę na temat: "Czy warto uczyc się także w czasie wakacji?"

13. Opisz wydarzenie sportowe, które zapamietałeś ze względu na bardzo dobre przygotowanie oraz szczególna atmosferę.

14. Napisz rozprawkę na temat: "Coraz więcej młodych Polaków podejmuje studia za granicą. Co jest tego przyczyną: snobizm, chę przeżycia przygody czy koniecznoś?"

15. Napisz rozprawkę na temat: LA Europa Unida. Reto u oportunidad para tu generación?"

16. Coraz więcej ludzi poszukuje przyjaciół i partnerów zyciowych w Internecie. Wyraź swoje zdanie w formie rozprawki, przedstawiając wady i zalety tego sposobu zawierania znajomości/

17. Napisz recenzje polskiego filmu, który ze względu na walory artystyczne i znaczenie dla Polaków poleciłabyś znajomemu z zagranicy.

z tego co tutaj napisałam widze, ze są dwa rodzaje rozprawek: takie co trzeba przedstawi wady i zalety, i takie co wystarczy tylko argumentowac swoje zdanie :) i wyszło na to, że tżeba się nauczyc obu
aa może do ustnej temaciki? ;>

1> telewizja i jej rola w zyciu człowieka, wady i zalety

2> uzaleznienia sposoby walki, kogo najczęściej spotykają

3> terroryzm

4> ekologia

5> turystyka międzynarodowa

6> współczesny styl zycia - konsumpcjonizm

7> wyżywienie współczesnego człowieka

8> jak nowa technologia zmieniła świat? wady i zalety

9> stereotypy, czy utrudniają życie?

10> rasizm w dzisiajszych czasach, od czego się zaczęło?

11> współczesna kinematografia, czy filmy przepełnione przemocą są dobre dla człowieka?

12> rola sportu w życiu człowieka

13> rola języków obcych we współczesnym świecie

14> Unia Europejska - przedstaw wady i zalety

15> moja ojczyzna - o patriotyzmie

16> badania genetyczne - szansa dla człowieka czy ingerencja w naturę?

17> sporty ekstremalne - wady i zalety

18> konflikty zbrojne na świecie

19> chirurgia plastyczna - wady i zalety

20> aktorzy i gwiazdy sportu jako jednostki do naśladowania

21> reklama - przedstaw pozytywne i negatywne aspekty

:)
Fajnie dziewczyny, że napisałyście tematy :) Już mało czasu :(( a mam takie pytanie moja babka od ang. mówiła, że w rozprawce nie powinno się pisać jakby swego zdania czyli: in my opinion, I think odpowiednio w hiszpańskim wiadome inne zwroty ;p Jak myślicie?

Jak patrzę na przykładową rozprawkę tą o Unii Europejskiej to tu jest Creo que esto es un reto.. etc.

To kiedy można a kiedy nie z tą opinią?!
u mnie pani mówi, że nie ma takich zasad ścisłych jak w angielskim

no rozprawka to rozprawka, albo jeden punkt widzenia + twoja opinia, albo różne aspekty problemu...

zwazmy na to, ze niby 250 słów to jest dużo, ale jakbyś chciała dośc dobrze przedstawic te dwa aspekty to Ci braknie tego limitu, musisz skracac i wychodzi to takie trochę "byle jakie" - taka jest moja opinia

no ale trzeba się dostosowac, nie ma wyjścia
A orientujecie się może kiedy są na UAM drzwi otwarte? Bym sobie pojechała i zobaczyła tą filologię hiszpańską ;p
oj do Poznania mi raczej nie po drodze, celuję w stronę Katowic, albo Krakowa

a na stronie nic nie ma?
Temat przeniesiony do archwium.
91-120 z 421

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia